page contents
يكشنبه, ۰۶.۰۳.۱۳۹۷

شناسنامه پایگاه

پایگاه خبری

پیشخوان دفاتر

ارتباطات و فناوری اطلاعات

مدیر مسؤول: دکتر زهیر طیب

تاسیس: 1383/07/07

پست الکترونیکی:

sazeman at yahoo.com

نمابر: 89786965-021

با مجوز رسمی از
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

برای مشاهده ی مجوز
روی تصویر زیر کلیک کنید

logo-samandehi

پایگاههای رسمی کشور

رییس جمهور

3

4

آمار

948امروزmod_vvisit_counter
2594دیروزmod_vvisit_counter
948این هفتهmod_vvisit_counter
17815هفته گذشتهmod_vvisit_counter
54620این ماهmod_vvisit_counter
55246ماه گذشتهmod_vvisit_counter
6247957کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 60 مهمان, 3 ربوت حاضر
آی پی شما :: 54.159.85.193
 , 
امروز : 06 خرداد 1397
صفحه اصلي Section Blog Latest پاسخ رییس کمیسیون اجتماعی مجلس درباره طرح یالایحه دفاترپیشخوان
پاسخ رییس کمیسیون اجتماعی مجلس درباره طرح یالایحه دفاترپیشخوان PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط شریف زاده   
شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۰۶

 

 

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:  اگر دولت به هر دلیل نتواند لایحه مربوط به دفاتر پیشخوان دولت را به مجلس ارائه کند طرح مربوطه ای  که توسط دوستان تهیه شده ارائه خواهد شد.

 

 

 


به  گزارش پایگاه خبری پیشخوان دفاتر ارتباطات و فناوری اطلاعات  (www.ictb.ir) سلمان خدادادی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: طرح اولیه ای که در برگیرنده واگذاری تصدی گری دولت به بخش خصوصی و دفاتر پیشخوان دولت است مورد بررسی قرار خواهد گرفت و به این منظور قرار است دولت، لایحه ای را به ما ارائه دهد.

 

وی افزود: اگر دولت به هر دلیل نتواند لایحه مربوط به دفاتر پیشخوان دولت را به مجلس ارائه کند طرح مربوطه ای  که توسط دوستان تهیه شده ارائه خواهد شد.

 

*قرار است لایحه دفاترپیشخوان توسط مجموعه های دولتی مرتبط تهیه شود

وی در عین حال بیان کرد: قرار است لایحه مربوطه توسط مجموعه های مرتبط دولتی با دفاتر پیشخوان تهیه شود که شامل پست، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به همراه سازمان مدیریت و برنامه ریزی است  که آن ها را موظف کردیم  لایحه مربوطه را ارائه دهند.

 

 

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار کرد: دولت در راستای چابک سازی و خصوصی سازی باید خدمات خود را به بخش خصوصی واگذار کند و در این راستا دفاتر پیشخوان دولت نیز وظیفه ارائه خدمات سازمان های دولتی را به مردم دارند که در این زمینه باید اقدامات لازم صورت گیرد.

 

*بررسی طرح یا لایحه دفاتر در اواسط فروردین سال آینده

خدادادی در پاسخ به این سوال که در صورت عدم ارائه لایحه مربوطه، مجلس در چه موعد مقرری این طرح را ارائه می کند توضیح داد: دولت  موظف است این لایحه را ارائه دهد و به احتمال قوی اواسط فروردین ماه در این زمینه بررسی های لازم صورت گرفته و در صورت نیاز و عدم ارائه این لایحه، جلسه  ای ترتیب داده شده و پس از آن طرح مورد نظر را ارائه می کنیم.

 

وی در عین حال تاکید کرد: کاهش فاصله  مراکز خدمات با مخاطبان و از طرفی توزیع متناسب امکانات در شهرها وروستاهای کشور، ضرورت ایجاد مراکز و دفاتری را در گستره شهرها وحتی در روستاهای کشور برای عملیاتی کردن این خدمات، اجتناب ناپذیر کرده بود و در حال حاضر با فعالیت دفاتر پیشخوان دولت بسیاری از امور مهم انجام می شود.

 

وی گفت: دریافت خدمات دولتی به صورت مساوی برای تمامی اقشار جامعه، شناسایی مجراهای ارتباطی،ایجاد ساز و کارها و بسترهای لازم به منظور عرضه ی خدمات مناسب و یا  در دسترس بودن مراکز خدمات از جمله مهم ترین موضوعاتی است که هر دولت خدمتگزاری باید در این زمینه  برنامه های شفاف ومشخصی ارائه کند و در این راستا ایجاد دفاتر پیشخوان بسیار تاثیرگذار بود.

 

گفتنی است؛  آبان ماه سال جاری بود که نادر قاضی پور ،عضو کمیسیون صنایع  مجلس شورای اسلامی از تعیین تکلیف دفاتر پیشخوان دولت حداکثر تا پایان همان ماه  خبر داده و به خبرنگار ما گفته بود: مجلس شورای اسلامی موضوع رسیدگی به مسائل مربوط به دفاتر پیشخوان را در الویت خود قرار داده  و کمیته ای در مجلس به طور اختصاصی برای رسیدگی به مسائل دفاتر پیشخوان دولت تشکیل شده است و بنده خود سرپرست این کمیته هستم.

 

در نهایت و در روز دهم  بهمن ماه سال جاری،  کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نظر به ضرورت تدوین یک قانون جامع در خصوص دفاتر پیشخوان خدمات دولت مقرر کرد که  طرح یا لایحه  دیگری از سوی مجلس  یا دولت حداکثر تا پایان اسفندماه  برای این موضوع آماده شود .

 

اما قانون پنجم توسعه کشور که  مسیر توسعه کشور بین سال های 1394 تا 1390 را تعیین کرده بود علیرغم تمدید یکساله آن تا پایان سال جاری، در روزهای واپسینش، هنوز بسیاری از بندهای اجرا نشده و یا ناقص دارد که در این میان جزء  «2» بند «ج»  ماده 46  این قانون که مرتبط با دفاتر پیشخوان خدمات دولت است، جای خود دارد!
مطابق جزء  «2» بند «ج»  ماده 46  قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران،  کلیه دستگاههای اجرایی موظفند  تا پایان برنامه کلیه خدمات قابل ارائه در خارج از محیط اداری خود و قابل واگذاری یا برون سپاری را به دفاتر پستی و پیشخوان خدمات دولت که توسط بخشهای غیردولتی اعم از خصوصی یا تعاونی ایجاد و مدیریت می‎شود، واگذار کنند و سایر دفاتر دایر فعلی دستگاههای مذکور که این نوع خدمات را ارائه می‎کنند باید به دفاتر پیشخوان دولت تغییر یابند که محدوده فعالیت و نهادهای مشمول و نیز ضوابط مربوط به دفاتر پیشخوان و خصوصیات اشخاص تشکیل‌دهنده و متصدیان آنها را قانون مشخص می‌کند.

 

در راستای تحقق دولت الکترونیک و فراهم آوردن دسترسی آسانتر مردم به خدمات دولتی، این ماده قانونی ادارات و سازمان ها را مکلف می کند تا خدماتی که قرار است مردم جهت دریافت آنها به آن اداره و یا سازمان مراجعه کنند را به دفاتر پیشخوان دولت واگذار کنند تا مردم در نزدیک ترین محل سکونت و یا کار خود بتوانند از این خدمات استفاده کنند و مجبور نشوند برای دریافت یک خدمت مسافت زیادی را طی کنند چون دفاتر پیشخوان در نزدیکی منزل و محل کار مردم قرار دارد و با توجه به پراکندگی آن ها مشکلی در زمینه دسترسی مردم وجود ندارد.

 

انتهای پیام


آخرین به روز رسانی در شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۸
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تبلیغات

رزرواسیون دور برد آژانس جهان گشت سیرنگ

پیشخوان خدمات سفر و گردشگری

خدمات الکترونیک

پرداخت اینترنتی قبوض

پیشخوان پرداخت قبض

ثبت  نام  بیمه  ایرانیان
خرید انلاین بلیت اتوبوس
هدفمندکردن یارانه ها
مستمری تامین اجتماعی
سامانه شکایات و پیگیری
شناسۀ   ملی   شرکتها
سامانه شکایات بازرسی کل کشور
بازرسی    کل    کشور
سازمان ثبت احوال کشور

فرم  صدور  کارت  منزلت

پرتال الکترونیکی تعاون

رهگیری مرسولات پیشتاز
سیستم   رهگیری  پست


ثبت   شکایات    قضایی

متن دادخواستهای حقوقی


خرید بلیت قطار


درخواست ویزای کشور ایران

فیش بازنشستگان لشگری

فیش و حکم حقوقی
بازنشستگان کشوری